אריה בירו אהרון דוידי מאיר הר ציון טיבי שפירא עובד לדיז'ינסקי מוטה גור רפול איתן דני מט מוני מרוז אריק שרון

קורות חיים:

 רפאל (רפול) איתן

קיצור קורות חייו

 

מפקד גדוד 890, הרמטכ"ל ה-11 של צה"ל, חבר כנסת, שר, וסגן ראש הממשלה.
 

 

 

אות מלחמת העצמאות 
 

אות
מלחמת סיני
 

אות מלחמת ששת הימים
 

אות מלחמת יום הכיפורים
 

אות מלחמת ההתשה
 

אות מלחמת שלום הגליל

סמל הפלמח

עיטור על"ה

שנת 1929. רפאל איתן נולד  במושב תל-עדשים כבן הזקונים (מבין שישה ילדים) לאביו אליהו קמינסקי שהיה ממייסדי ארגון השומר ומהלוחמים הבולטים בשורותיו. ילדותו עברה עליו בתל-עדשים.
שנת 1944.
רפול בן 16, מצטרף לשורות הפלמ"ח
. עם פרוץ מלחמת העצמאות, מצטרף רפול לחטיבת הראל בתפקיד סמל מחלקה, ועם החטיבה הוא משתתף בקרבות לשחרור ירושלים. רפול סיים את המלחמה בתפקיד קצין, כסגן מפקד פלוגה, וזאת על אף שלא עבר קורס קצינים. לאחר המלחמה חזר לתל-עדשים, שם עסק בעבודת אדמה.
שנת 1951. מתגייס לצה"ל בשנית, הפעם כקצין המבצעים של חטיבה תשע. רפול המשיך להתקדם בדרגות הקצונה, עבר קורס מג"דים וקורס צניחה, והתמנה לתפקיד מפקד פלוגת המילואים הראשונה של הצנחנים. בתקופה זו הוא נישא למרים, ולשניים נולדו חמישה ילדים.

שנת 1955. ב-27 לאוקטובר השתתף רפול, כבר בדרגת סרן, כמפקד פלוגה ה' בפשיטה על משטרת כונתילה שבסיני, במבצע שהיווה פעולת עומק ראשונה מסוג זה. רפול הסתער בראש הלוחמים,דרך מצוק תלול, וחיסל עמדת ירי שבלמה את התקדמות הכוח. בשנת 1973 הוא זכה לעיטור העוז של צה"ל על פעולתו זו. בתאריך 11 בדצמבר 1955 השתתף רפול בפעולת כנרת  נגד הסורים ונפצע בבטן ובאגן.
שנת 1956. רפול משתתף כמפקד פלוגה ומפקד גדוד בפעולות התגמול בא-רהווה, ע'רנדל, חוסאן וקלקיליה. בחודש אוקטובר 1956 עם פתיחת מבצע קדש, פיקד על גדוד 890 של הצנחנים. הגדוד ביצע את הצניחה הקרבית היחידה בתולדות צה"ל, כאשר צנח במעבר המתלה שבחצי האי סיני.
שנת 1964. רפול מונה למפקד חטיבת הצנחנים, ובמסגרת תפקידו פיקד על פשיטות שערכה החטיבה לקראת מלחמת ששת הימים. במלחמה עצמה השתתף בקרבות אשר נערכו ברצועת עזה, ונפצע קשה בראשו, אך החלים.
שנת 1969. עם פרוץ מלחמת ההתשה, מונה רפול לקצין צנחנים וחיל רגלים ראשי.
שנת 1973.
במלחמת יום הכיפורים, היה רפול מפקד אוגדה, ולחם בחזית הסורית. האוגדה הביאה לבלימת הכוח הסורי ואף כבשה מובלעת באזור. ימים ספורים לאחר תום המלחמה הועלה רפול לדרגת אלוף ומונה לאלוף פיקוד הצפון, ולאחר מכן עבר לתפקיד ראש אג"ם
.
שנת 1978. בתאריך 1באפריל  מינה עזר וייצמן, שר הביטחון דאז, את רפול לרמטכ"ל ה-11 של צה"ל, כמחליפו של מוטה גור, שסיים את תפקידו. עם מינויו לתפקיד נקט רפול בשורת צעדים שנועדו להגביר את המשמעת בצה"ל, כגון חבישת כומתה וקיצוץ משמעותי במספר הלהקות הצבאיות. במקביל, הרחיב רפול את אחריות הצבא כלפי אוכלוסיות חלשות, והקים מפקדה לטיפול בחיילים בעלי נתונים נמוכים ("נערי רפול").
שנת 1981.
במהלך כהונתו כרמטכ"ל, עבר רפול טרגדיה אישית, כאשר בנו יורם, טייס בחיל האוויר, נהרג בתאונת אימונים.
שנת 1982.
בחודש יוני פרצה מלחמת שלום הגליל, שהחלה כמבצע לחיסול אש"ף בצפון והפכה למלחמה. בחודש ספטמבר 1982 הרגו נוצרים לבנונים מספר רב של מוסלמים לבנונים במחנות הפליטים סברה ושתילה. האירוע הביא להקמת ועדת חקירה ממלכתית אשר המליצה שלא לנקוט בצעדים נגד רפול.
שנת 1983.
רפול השתחרר מצה"ל והחל בקריירה פוליטית, תחילה במסגרת חוג רעיוני של תנועת ה"תחייה", שהתאחדה מאוחר יותר עם תנועת "צומת".
שנת 1984.
נבחר לכנסת ה- 11 מטעם מפלגת התחייה-צומת. שלוש שנים מאוחר יותר התנועה התפלגה.
שנת 1988.
תנועת צומת התמודדה בבחירות באופן עצמאי וזכתה בשני מנדטים. שנתיים מאוחר יותר הצטרפה צומת לקואליציה, ורפול מונה לתפקיד שר החקלאות
.
שנת 1992. תנועת צומת זכתה בבחירות בשמונה מנדטים. רפול בחר להשאיר את מפלגתו באופוזיציה ולא להצטרף לממשלה שהקים יצחק רבין ז"ל. במהלך התקופה איבד רפול את שליטתו על חברי הסיעה, וחלקם פרשו ממנה, הקימו סיעות עצמאיות, ותמכו בהסכמי אוסלו בהצבעות בכנסת, בניגוד לדעת התנועה
.
שנת 1996. התקיימו לראשונה בחירות ישירות לראשות הממשלה, ורפול החליט להשתתף בבחירות ברשימה משותפת עם הליכוד ועם תנועת גשר. תנועת צומת זכתה בשישה מושבים ורפול מונה לשר החקלאות ואיכות הסביבה, ולסגן ראש הממשלה
.
שנת 1999 בבחירות שנערכו, לא הצליחה תנועת צומת לעבור את אחוז החסימה, ורפול פרש מן החיים הפוליטיים. הוא חזר לתל-עדשים, שם הוא חי עם אשתו השנייה, עפרה מאירסון
.
שנת 2004. בשנים האחרונות לחייו ניהל את פרוייקט שובר גלים בנמל אשדוד. בסיור עבודה בבוקר של ה-23 בנובמבר 2004 , במזג אויר סוער, נסחף אל מי הים וטבע.
 


עיטור העוז

 

כתב וערך: ד"ר אריה גילאי


         
לתיאור קורות חיים
של לוחמים
  לעיטור העוז
בפעולת כונתילה
  לדברי רפול בערב
הצניחה במיתלה
         

| אודות האתר || תודות || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || עמותת הצנחנים |
אתר הצנחנים בעשור הראשון. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2004 - 2024
IDF Paratrooper's History Site Copyright AGN © 2004 - 2024
בניית האתר, עיצוב, מחקר, ראיונות, כתיבה ועריכה: ד״ר אריה גילאי ז״ל