גיבוש גדוד 890 במסגרת בה"ד 8

שנת -

בתחילת שנת 1951 עמדה מצבת החיילים בבה"ד 8 על 179 מהם 18 קצינים. בסוף שנת 1951 עמדה מצבת החיילים בגדוד 890 על 276 מהם 11 קצינים, 65 אנשי סגל בעלי דרגות אחרות, ו-200 חיילים ב-3 פלוגות. נוסף לכך היו 36 טירונים אשר טרם הוצבו בגדוד. בתקופה זו סיימו 3 מחלקות מפלוגה א' את אימון המחלקה, 2 מחלקות מפלוגה ב' סיימו את אמון הכיתה. מחלקה אחת מהפלוגה המסייעת סיימה את אמון הפרט. הגדוד החל בפעילות מבצעית בירושלים וברצועת עזה.

לוחמי פלוגה א'


נתן ברוך

רפי קורץ

ג'קי קונפורטי


חיים בארי

אריק רגב

מאיר רולניק

 

יוצאים למארב בירושלים. רימוני יד וסכין קומנדו תלויים על החגורה, הנשק תמ"ק סטן. המחסנית מוחזקת ביד.  פריט לבוש אופייני לתקופה - כובע גרב. מימין: חיים בארי, מאיר רולניק, נתן ברוך .

 
   
מבנה גדוד 890 בחודש דצמבר 1951

 

 

מפקדת ידה

מפקדת
גדוד
890

 

 

 

 

 
 

שלישות

מחלקת
מבצעים

מפקד
יהודה הררי
סגן מפקד
יואל שריאל
 מחלקת
קשר
פלוגת
מפקדה
 
  אריה
בירו
חיים
כהן
קלמן
מגן
קרל
כהנא
 

 

 

  פלוגת
הדרכה
הכשרת
טירונים
פלוגה ג'
מסייעת
פלוגה ב'

פלוגה א'

 
  מ"פ
זלמן
זמיר
מ"פ
מרסל
טוביאס
מ"פ
ירחמיאל
אבנון
מ"פ
מיכאל
קרטן

מ"פ
יצחק
ולקר

 
 
 
פלוגה א' מחזור 1950.   הפלוגה בהרכב מלא (מחלקות 1, 2, 3) ובפיקודו של יצחק ולקר עלתה לירושלים ותפשה את הקו העירוני. בכל יום יצאו מהבסיס ב"שנלר" סיורים רכובים וסיורים רגליים. הוצבו חוליות של 5 - 8 חיילים במארבים לאורך שטח ההפקר והגבול בין ישראל לירדן. מסתננים ערבים חדרו באותה תקופה לשם פעילות פלילית של גניבה או לצרכי פעילות צבאית של מודיעין או התנכלות לחיי אזרחים יהודים. בדוחות מהתקופה מוזכר שעיקר הפעילות המבצעית בירושלים הייתה באזור חומת העיר העתיקה ליד הר-ציון, בשכונת סנהדריה, בקרבת הקיבוץ רמת רחל ושכונת תלפיות וכן ליד הכפר מנחת (מלחה). במשך השנה חלו שינויים בפיקוד על פלוגה א' כאשר יצחק ולקר עבר לבה"ד 2 ומרסל טוביאס היה למפקד פלוגה א'.  לצערנו אין לנו אפשרות לאתר את שמות כל מפקדי וחיילי הפלוגה.
פלוגה ב' מחזור 1951. הטירונים אשר התגייסו בקיץ 1950 הצטרפו לפלוגת הטירונים בפיקודו של מרסל טוביאס, שבה כל מחלקה התחילה את הטירונות בזמן אחר (שיטה מדורגת). בחודש ינואר 1951 סיימו חלק מהטירונים את קורס הצניחה (מחזור 10) והועברו כמייסדי פלוגה ב' המבצעית לפיקודו של מיכאל קרטן. (מחלקות 4, 5). בחודש מרץ הצטרפה לפלוגה זו מחלקה נוספת (מחלקה 6), שלוחמיה היו בוגרי קורס צניחה מחזור 12. בסוף שנת 1951 ירדה פלוגה ב' לקו הגבול בין ישראל למצרים באזור רצועת עזה. הפלוגה ישבה בבסיס מחוז הנגב משם יצאו לסיורים ומארבים תוך כדי השלמת אמוני כתה ומחלקה. לצערנו אין לנו אפשרות לאתר את שמות כל מפקדי וחיילי הפלוגה.
פלוגה ג' מסייעת. גם פלוגה זו הוקמה בשיטה מדורגת כאשר מחלקה אחת סיימה את הטירונות אצל מרסל טוביאס בחודש יוני 1951, והועברה כמחלקה מייסדת של הפלוגה המסייעת בפיקודו של ירחמיאל אבנון. לצערנו אין לנו אפשרות לאתר את שמות כל מפקדי וחיילי הפלוגה.
 

לוחמי פלוגה א' בפעילות בשנת 1951.
תמונות פלוגה א' באדיבות נתן ברוך מכפר סבא וניסים גאון מרמת גן

אימוני ירי של מקלען הרתק בפלוגה. הנשק הוא מקלע-קל מסוג "ברן" בעל מחסנית עילית המכילה 30 כדורים בקוטר 0.303 אינטש. החפ"ק ב"מיס קרי" שבהר אורה ליד ירושלים. מכשירי קשר, "ווקיטוקי SCR-300 SCR-536", של חברת מוטורולה מהדור הראשון של צה"ל. פלוגה א' יוצאת לסיור כפרי באיזור פרוזדור ירושלים. המטרה, מניעת הסתננות של מחבלים.
נתן ברוך בעמדת מגל"ד (מקלע גדודי MG34)שבהר ציון מול חומות העיר העתיקה בירושלים. חוליית מארבים בהרכב מלא. בשורה אמצעית מימין: רפי קורץ, מאיר רולניק, נתן ברוך. אימון גופני על מתקן חבלים לטיפוס. החיילים הועסקו בכל יום מספר שעות באימון גופני.
קרב מגע היא דרך לחישול הצנחן. כך קבע המג"ד יהודה הררי. בתמונה תרגיל קרב
בעזרת סכיני קומנדו.
המטרה בקרב מגע היא ניטרול האויב בזמן הקצר ביותר. מותר להשתמש בכל סוגי האגרופים, בעיטות, חניקות והפלות.  תחרות במשיכת חבל היא דרך לגבש עבודת צוות. משמאל: מפקד הפלוגה מרסל טוביאס משמש כ"יתד" לנבחרת פלוגה א'.
בתאריך 10 למאי 1951, ד' באייר תשי"א נערך בתל אביב מצעד יום העצמאות. השם הרשמי שניתן למצעד זה היה "מצעד הקוממיות". בראש פלוגה א' צועד מפקד הפלוגה מרסל טוביאס, ואחריו הקצינים מרדכי ילישביץ וברוך פרומקין. בתמונה משמאל חיילי פלוגה א': אשר וינברג, רפי קורץ, ברוך נתן, יהודה קליין ויצחק לוי.
לוחמי פלוגה ב' בפעילות בשנת 1951.
תמונות פלוגה ב' באדיבות רותי רייף דשא בתו של סמל אפרים רייף
מחלקה מפלוגה ב' בפיקודו של מיכאל קרטן
יוצאת לפעילות מבצעית של סיורים ומארבים.
לוחמי פלוגה ב' עומדים על גג בניין "מיס קרי" בהר אורה שבפרוזדור ירושלים ומציגים שימוש במכשירי קשר "ווקיטוקי SCR-536"
   

 

פלוגת ההדרכה של גדוד 890. בפיקודו של זלמן זיידנר (זמיר) הסתיים בשנת 1951 קורס מדריכי צניחה מחזור ב' שבו סיימו בהצלחה 9 חניכים: בן עוז (בן אוזיליו) משה, בשיץ זאב, גאון ניסים, דר (פרלוס) ג'ורג' (ג'ורג'י), היינריך חיים, פישר זאב, קון פטר, רפאל אברהם (אברמיקו), שיק אורי. בסוף שנת 1951 נפתח קורס צניחה מחזור 22 שבו השתתפו 29 חניכים.
 
 

 

מחלקה בפלוגת ההדרכה. ינואר 1951. על הכובע מוטבע סמל "המצנח המכונף". עומדים מימין לשמאל: פטר קון, חיים היינריך, זאב בשיץ, ניסים גאון, זאב פישר. כורעים: משה בן אוזיליו, אברמיקו רפאל, ג'ורג' פרלוס, שמחה לוי, אורי שיק. שוכב: צבי צוקר.   התמונה באדיבות שני שיק.


לעמוד היסטוריה
של גדוד 890

 

להקמת גדוד 890
בשנת 1950

 

להקמת ביה"ס לצניחה
בתל נוף בשנת 1949

 
 

| אודות האתר || תודות || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || עמותת הצנחנים |
אתר הצנחנים בעשור הראשון. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2004 - 2023
IDF Paratrooper's History Site Copyright AGN © 2004 - 2023
בניית האתר, עיצוב, מחקר, ראיונות, כתיבה ועריכה: ד״ר אריה גילאי ז״ל