ערך: ד"ר אריה גילאי

מחזור אוגוסט 1954
פלוגה א' שימשה בין השנים 1954 - 1957
 כ"ספינת הדגל" של גדוד 890. פעילותה בקרבות ובמלחמות מתוארת בדפי האתר.
תרומתה של הפלוגה למורשת הצנחנים וצה"ל מתוארת כאן.

בתקופה זו מפקדי הפלוגה היו:
   
גדוד 890 היסטוריה
חלק מלוחמי פלוגה א' במהלך קורס מכי"ם. 1955. יושבים מימין לשמאל: אבשה אדם, מיכאל חן, מוני מרוז, חיים הרכבי , מוטקה מזרחי, אמנון טשורני, עמוס נאמן. עומדים מימין לשמאל: אליעזר רגב, גיורא גזית, יהודה בן זאב, גבי מגל, אורי ליפשיץ, אורי שיין, אסף שדה, שמואל שמעוני, עמי חיות, אורי רז, יוסי אבידן, יצחק זכרוביץ, צביקה קנון.   התמונה באדיבות מוני מרוז - בית השיטה.
 
 
וכך כותב אלוף (מיל') אורי שמחוני בספרו "לוייתן לבן" בעריכת בנו גלעד שמחוני:

"פלוגה א'. פלוגה א', גדוד 890, שנת 1954, הייתה ללא ספק הקבוצה האיכותית ביותר שלתוכה נשאני גורלי. במשך שנות חיי הייתי במקומות רבים, בקבוצות רבות של אנשים, ביחידות שונות, בארצות רבות, בין אנשים ברמות שונות. הכרתי את האנשים הטובים ביותר, ואחרי שהשתחררתי מהצבא גם את הגרועים ביותר. אך מעולם לא הייתי בתוך חבורה כל כך מיוחדת, מגובשת ומשקיענית, חבורה של האנשים האמיצים ביותר, החכמים ביותר, המצחיקים ביותר והכיפיים ביותר; אנשים שהלכו לכל המקומות, לחמו בכל המלחמות והסתערו על כל הגבעות ומעולם לא ביקשו, רק נתנו.
היו איתי חבריי לכיתה בבית הספר – מיכה לבני ואורי שחודה, וגם רמי כפכפי, שהיה חצי גינוסרי, וחברי לכיתה מקיבוץ גבת – יוחנן, ואליש ויוסי שווישה, ושמש ויהודה בן זאב מעין כרמל, ומוני ודואק ועמוס נאמן ופיקס מבית השיטה, ואפרים ודוביק וצביקי ויוסי מעין חרוד, ואבשה ושמיל העירוניים, וניר ניצן ואורי שיין, ואילן ועמוס ואורי משגר העמקים ועוד אחרים. שלושה חודשים אחרינו התגייסה פלוגת בני קיבוצים נוספת ודרכינו התמזגו בגדוד: דן זיו מאיילת השחר ודודיק מכנרת ואלישע ויוסי ואמנון משריד, ועוד רבים וטובים. יוצאי שתי הפלוגות האלה – פלוגות בני הקיבוצים הראשונות שהתגייסו לגדוד 890 – היוו במשך שנים רבות את שלד הפיקוד ביחידות צנחנים רבות.
                     כאשר אני נזכר בחבריי ובמפקדיי מאז, אני יודע שחייתי עם נפילים."

 
 
רשימת מפקדי וחיילי הפלוגה
 
רשימה זו מבוססת על שלוש רשימות שמיות:
 1. רישום שנעשה ע"י דוד בן עוזיאל (טרזן) בהיותו מ"מ בפלוגה א' של מאיר הר ציון. ברשימה הזו הפלוגה מחולקת ל-2 מחלקות ובכל מחלקה 5 חוליות. מחלקה א' בפיקודו של טרזן ומחלקה ב' בפיקודו של מיכה קפוסטה. מטרת הרשימה הייתה חלוקה צודקת של החדרים בבנין המזרחי והמערבי.
2. רשימה שמית שערך אורי רז (שמש) כהכנה למפגש ותיקי פלוגה א'.
3. רשימה שמית של הועדה לאימוץ הצנחן בעירית רמת גן משנת 2001
במקור כללה הרשימה גם את כל החיילים המופיעים בפלוגה א' של עובד לדיז'ינסקי וצנחו במיתלה וכן את כל החיילים המופיעים בסיירת 202 של מיכה קפוסטה בגדוד של דוידי.
יתכן ונפלו טעויות בזיהו ושיוך של אנשים לכאן או לכאן. נשמח לעדכן את הרשימות אם תעירו את תשומת ליבנו. לאחרונה עברה הרשימה הגהה ע"י מוני מרוז מבית השיטה - אנו מודים לו
לכל השמות המודגשים בכחול יש קישור נוסף באתר
שם משפחה שם פרטי שם נוסף מקום מגורים
שם משפחה שם פרטי שם נוסף מקום מגורים
תל אביב גורלי אורי ליפשיץ
תל אביב   משה לרר
    שלום מאור
  אוברלנדר גבי מגל
מושב קדימה   אברהם מדינה
ירושלים   מרדכי מזרחי
פקידה פלוגתית גולדהמר שרה מיטל
קיבוץ אפיקים   חן מיכאל
ירושלים   מנחם מילסון
    נתן מכנס
קבוץ גבת   ואליש מלכין
כפר סבא   אהרון מלמד
מושב קדרון הורנונג חנוך מנור
מושב עשרת   אבנר מעודדוב
  אברהם חיים מצליח
קיבוץ בית השיטה רוזנבלום מוני מרוז
ירושלים   ראובן מרחב
רמת גן   עמוס נאמן
    יגאל נגרי
גבעת חיים מאוחד   יאיר נהרי
עין חרוד איחוד   צביקי נור
חיפה   יעקב נזרוב
ירושלים   סמי נחמיאס
מושב כפר מע"ש   ניצן ניר
אשדות יעקב מאוחד   נמרוד נמרי
ראשון לציון   צבי סלע
קיבוץ בית אלפא שקלרץ דן סער
ירושלים   גדעון ספירו
ירושלים   ישי ספרים
מושב תל עדשים   משה עוז
קיבוץ מעגן מיכאל טיברובסקי דוד עתיד
קיבוץ שפיים   ראובן פולצ'ק
רמת גן   יוסי פורת
פתח תקוה   אורי פרידלנדר
רחובות   שלמה פרץ
    אמנון צ'ורני
קיבוץ נווה איתן   יאיר צור
חיפה   משה קונפורטי
ראשון לציון   צבי קזין
תל אביב   אלכס קליין
פרדס חנה   אלישע קלעי
ראשון לציון סטאלין צבי קנון
קרית ביאליק   אליהו קפלן
קיבוץ דפנה קבלרצ'יק דודיק  קציר
קיבוץ כפר גלעדי   עוזי קרול
תל אביב   משה רבינוביץ
מושב חירות לייזר אליעזר רגב
כנרת   דודיק  רוטנברג
קיבוץ שפיים קרופניק אריה רון
קיבוץ עין כרמל שמש אורי רז
רמת גן   בני רימלט
קיבוץ איילת השחר   יורם שגב
קיבוץ משמרות   יהודה שגיא
קיבוץ שפיים יוסיטו יוסף שגיא
כפר ויתקין   אסף שדה
קציר   חזי שדה
רמת גן   אברהם שהרבני
קבוץ גבת   יוסי שווישה
תל אביב   יורם שוחט
    יאיר שולמן
קיבוץ גינוסר   אורי שחודה
מרחביה   אהוד שחר
רמת השרון   אורי שיין
קיבוץ משמר העמק   עזרא שלומי
מושב חופית   אורי שמחוני
    שמואל שמעוני
קיבוץ עין שמר   אורי שפירא
מושב צופית   טיבי שפירא
מושב בית הלוי   עמי שקולניק
כפר יונה   יעקב שריר
תל אביב   בנימין תל ורד
קיסריה   דוביק תמרי
 
תל אביב   אמנון אבוקאי
חיפה   יוסי אבידן
רמת גן   דוד אדוארד
משמר השבעה אבשה אבשלום אדם
  "העורב" אהרון אהרוני
עין חרוד מאוחד   נתן אוסטרובסקי
    איתן אורנבך
בנימינה   משה אלון
חולון ספקטור אורי אלון
משמר השבעה   דוד אלוני
מושב חרות   אליק  אלפרוביץ
חיפה   אליהו אמסלם
    יצחק ארליך
קיבוץ עין שמר   חגי ארליכמן
רמת גן ארול אהרון אשל
מושב בית יצחק ברגפרוינד חיים בארי
איילת השחר   יוחנן בהם
קריית טבעון   אילן בורנובסקי
קדימה   אורי בירמן
בית השיטה   אלי בלכר
קסריה   ג'קי בן דמו
קיבוץ עין כרמל יבז יהודה בן זאב
נתניה טרזן דוד בן עוזיאל
נוף ים שמיל שמואל בן צבי
מושב ערוגות   איליה בר זאב
חיפה סברדליק זאב בר סבר
ירושלים   יעקב בראשי
שער העמקים   עמוס ברוקר
אשדוד   דימיטרי ברמן
עין חרוד מאוחד   אפרים ברנד (בר)
רעננה   אורי ברנשטיין
אבן יהודה   אורי גד
בית אריה   עמוס גול
    נחמן גולדברג
מושב באר טוביה יענקלה יעקב גולן
קבוץ גבת   יוחנן גולן
רמת השרון גולדפרב עמוס גונן
  גורנשטיין גיורא גזית
מושב בצרון   אברהם גנר
קיבוץ משמר השרון פאפא יגאל גרבר
קיבוץ משמר השרון גולדמן עוזי דגן
מושב מולדת דגן שלמה דדשוב
קיבוץ בית השיטה   אברהם דואק
קרית טבעון   שלום דוכן
מזכרת בתיה   עמי דולב
כפר סאלד   דן דיין
צפת   עמנואל דמתי
שער העמקים   יהודה הלוי
עין חרוד מאוחד   מאיר הר ציון
מושב ניר צבי   חיים הרכבי
    משה וייס
מושב קדימה   מרדכי וייסברוט
קיבוץ אפיקים   גרשום זהררי
ראש פינה   דן זיו
פתח תקוה   חיים זיידנבנד
קיבוץ בית אלפא   חיים זלצר
    אלברט חיות
גבעת ברנר   עמי חיות
רחובות   פרחיה טליאס
משמר העמק   אמיר יבזורי
הרצליה   חנוך יובל
עפולה   איתמר ינאי
ירושלים   משה ינוקא
מושב חרות   יוסי יפה
מושב בית זית   קובי יציב
רמת השרון עוזה עוזי ירון
קיבוץ איילת השחר   שלום ישראלי
ראשון לציון   יוסף כהן
עין חרוד מאוחד שמשי שמשון כוכב
    רמי כפכפי
קיבוץ כפר גלעדי וינברג עודד כרמי
מושב כפר הס וינברג דב כרמי
קיבוץ כפר סאלד   מיכה לבני
מושב כפר בילו   עובד לדיז'ינסקי
הרצליה שווד אורי להב
גבעתיים   מיכאל לוי
הרצליה   דרור לוי
רמת השרון   אברהם לוין
מודיעין   הרמן לזרוביץ
  עדכון אחרון: 27-07-2012

לאלבום תמונות פלוגה א' 54   להנצחת לוחמי הפלוגה שאינם
 
         
לפגישות ותיקי
פלוגה א'
  לפלוגה א'
במלחמת סיני
  לעדותו של מוני מרוז
על הקרב במיתלה
         

| אודות האתר || תודות || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || עמותת הצנחנים |
אתר הצנחנים בעשור הראשון. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2004 - 2017
IDF Paratrooper's History Site Copyright AGN © 2004 - 2017
בניית האתר, עיצוב, מחקר, ראיונות, כתיבה ועריכה: ד״ר אריה גילאי ז״ל