כי  רס"ן  גור (גורבן) מרדכי
מ.א.  82493
גילה גבורה
במילוי תפקיד קרבי
תוך חירוף נפש
במבצע "אלקיים"

תיאור המעשה:
"מבצע אלקיים" - הפשיטה על משטרת חאן-יונס בליל ה-29-30 באוגוסט 1955.


על מעשה זה הוענק לו

עיטור העוז

לפי חוק העיטורים בצבא הגנה לישראל  תש"ל -1970

דוד אלעזר,  רב אלוף
ראש המטה הכללי

 

ניסן תשל"ג
אפריל 1973

"עמו עוז ותושיה לו" (איוב י"ב, ט"ו)

 

 

 

סיפורו של מוטה גור בפעולת חאן-יונס "מבצע אלקיים"

המבצע נקרא על שמו של סעדיה אלקיים "סופפו", מפקד הצנחנים המוכשר שנפל בפעולת עזה. מבצע אלקיים היה פעולה ראשונה של הצנחנים שנעזרו בזחל"מים לפריצה, כבוש ופיצוץ בנין משטרה. בניין המשטרה בחאן-יונס היה מצודה מבוצרת מסוג "טיגארט" בריטי, בעלת 3 קומות, מוקפת ב-3 גדרות תיל מקבילות שביניהן שדות מוקשים. מבצע כזה היה נושא לחימה חדש בצה"ל.
מוטה פיקד על פלוגה ד'. תכניתו, שהוצגה למפקד הגדוד אריק שרון ולרמטכ"ל משה דיין הייתה להימנע מפריצה דרך הגדרות ושדות המוקשים ולפרוץ למחנה דרך השער הראשי. כאשר הכוחות נעו על הכביש לכוון השער הראשי, נפתחה עליהם אש אוטומטית חזקה ביותר ממגדל הצריח בבניין המשטרה, וכן ממוצב הצומת. מוטה גור שנע בזחל"מ השלישי, רצה לפנות את הדרך כדי שהטור יתקדם מהר יותר. הוא ביקש מנהגו לנסוע הצידה בהילוך לאחור. הנהג נסע אחורה במהירות ופרץ דרך שתי גדרות תיל ושדה מוקשים ללא פגע. כאשר מוטה ראה שהפריצה דרך הגדר הצליחה ללא נפגעים, הוא שינה במקום את תכנית המבצע, קפץ מהזחל"מ, דאג לפוצץ את הגדר השלישית בעזרת בונגלור והתקדם במהירות אל דלת הכניסה לבניין המשטרה כדי לחבר מטען חבלה אל הדלת. המטען הופעל, אך בגלל תקלה הוא לא התפוצץ. אל מוטה אשר עמד לא הרחק מהדלת נזרק רימון שהתפוצץ ופצע אותו קשה בשתי רגליו. מוטה נאלץ להתפנות ואהרון דוידי קיבל את הפיקוד על הפלוגה.
מוטה גור זכה לקבל צל"ש מהרמטכ"ל משה דיין על אומץ הלב שגילה בזמן פריצה אל מחנה הצבא המצרי ליד המשטרה וגילוי יוזמה פיקודית תוך כדי קרב לשינוי תכנית הפריצה. בשנת 1973 הומר הצל"ש בעיטור העוז.

 

 חזרה לרשימה