ביוגרפיה של צנחנים.

סרן
 שמעון טל (פך) ז"ל
קצין החבלה של גדוד 890

1930 - 1990
בן 60 במותושמעון טל (פך) בשנת 1955

משמאל: שמעון פך, ישי צימרמן, אהרון (ארול) אשל ומאיר הר ציון.

 

קצין חבלה שהוא גם לוחם, סייר, צנחן,
מפקד, ממציא ומפתח אמצעי לחימה.

שמעון טל (פך) נולד בשנת 1930 בעיירה זמושץ' (Zamucs) שבפולין, עירו של הסופר י"ל פרץ. לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה ב-14 בספטמבר 1939, כבש הצבא הגרמני את זמושץ' מאות יהודים נהרגו מהפצצות האוויר הכבדות של הגרמנים. הגרמנים הכובשים, ביחד עם אנטישמים מקומיים, ניצלו את ההזדמנות לביזה ולרצח של יהודים. בסוף ספטמבר 1939, נכבשה זמושץ' למשך שבועיים על ידי הצבא הסובייטי. כאשר נסוגו הרוסים, כ-5,000 יהודים עזבו את זמושץ' לברית המועצות.

בשנת 1942, עם הקמת הצבא הפולני על אדמת ברית המועצות בפיקודו של גנרל ולדיסלב אנדרס, שקיבל את הכינוי "צבא אנדרס", נספחו אליו אלפי פליטים יהודים שהתגלגלו על פני רוסיה וביניהם ילדים רבים, חלקם יתומים. צבא אנדרס הגיע ב-1942 לפרס ביחד עם הפליטים. באותה שנה הקימה הסוכנות היהודית מחנה לילדי הקבוצה

בטהרן וארגנה את עלייתם לארץ ישראל, עלייה זו כונתה "עליית ילדי טהרן". חלק הארי של ילדי הקבוצה הגיעו דרך ירדן וחלק אחר בדרך הים מהודו לפורט סעיד שבמצרים ומשם ברכבת לרחובות. בהגיע הרכבת לרחובות ב-18 בפברואר 1943, נתקבלו הילדים בקבלת פנים המונית ודבר בואם היה כיום חג ביישוב. ילדי הקבוצה פוזרו בקיבוצים ובכפרי נוער שונים, בהם גדלו והתחנכו. שמעון פך הגיע לקיבוץ דגניה ב' ואומץ במקום ע"י משפחת בת-שבע ושניאור אייזנשטדט. בקיבוץ דגניה ב' רכש במהירות את השפה העברית, החל ללמוד בבית ספר תיכון, ונקלט היטב בחברת הנוער. שמעון, הנער החולם שאהב להפליג בדמיונות, התגלה כבחור רציני, בעל אופי חזק ועובד חרוץ ומצטיין בענפי המשק השונים.  


שמעון פך בשנת 1947
בקיבוץ דגניה ב'

 

בשנת 1948 התגייס עם בני המחזור שלו לצה"ל והוצב בחטיבת גולני שזה עתה נוסדה והשתתף בקרבות הבלימה בעמק הירדן מול צבאות סוריה, לבנון, ירדן ועיראק, וכן נטל חלק במבצע דקל לשחרור הגליל המערבי

בשנת 1950 עבר שמעון לחיל ההנדסה ועבר את כל הקורסים הבסיסיים בחבלה, מיקוש, סילוק פצצות וטיפול בחומרי נפץ. שמעון הצטיין בכל התפקידים שהוטלו עליו והועלה לדרגת סמל ראשון. בשנת 1951 הוא חתם לשרת בצבא הקבע ונבחר ע"י מפקד חיל ההנדסה להיות נציג החיל בקורס קצינים. שמעון סיים את קורס הקצינים בבה"ד 1 בפיקודו של ישכה שדמי כחניך מצטיין, ומונה כמדריך מקצועי בהנדסת שדה בבה"ד 1.

בחודש מרץ 1954 התנדב שמעון לצנחנים והועבר מבה"ד 1 לגדוד חי"ר מוצנח 890 כמפקד מחלקת חבלה בדרגת סגן. אולם, הקמת מחלקת החבלה בגדוד נדחתה והקצין שמעון פך הצטרף כחבלן למחלקת הסיור בפיקודו של סמל מאיר הר ציון.
שנת 1954 הייתה עמוסה בפעילות ביטחונית שבה נטלו חלק צנחני גדוד 890 בפיקודו


חולית סיירים בפיקודו של מאיר הר ציון, מתכננת מסלול לפשיטת עומק. מימין שמעון פך

 

 של אריק שרון. עיקר הפעילות התמקדה בפעולות תגמול, סיורי עומק מעבר לגבול, ופיתוח שיטות ואמצעי לחימה מתקדמים. לזכותו של שמעון אפשר לזקוף את פיתוחם של אמצעי חבלה רבים ובעיקר פח הצתה - פוגז אותו המציא שמעון כנשק יעיל לשימוש בחסימות כבישים ומניעת הגעה של תגבורת אויב. הפוגז היה מונח בשולי הדרך והיה מורכב מג'ריקן מלא בנזין עטוף פתיל רועם שבמרכזו חומר הודף, זרחן, וחומרים נוספים (כגון קרפ).

 
משהופעל פח פוגז נגד רכב, נוצר פיצוץ אדיר ולהבה עצומה הממה את הנהג אשר נאלץ לעצור או שאיבד את השליטה על הרכב. מצב זה נוצל ע"י כוחות החסימה שהסתתרו בסביבה, מנעו מתגבורת האויב להגיע, ואיפשרו לכוח העיקרי לפעול באין מפריע.
בשנת 1955 השתחרר שמעון משרות סדיר בצה"ל והוצב כקצין חבלה של גדוד המילואים של הצנחנים, גדוד 771. את תפקידו כקצין חבלה מילאו ירמי ברדנוב וחנוך מנור (הורנונג) מאוחר יותר הצטרף לצוות דני וולף. במלחמת סיני גויס שמעון למילואים ולחם עם גדוד 771 וכן קיבל על עצמו תפקידים מיוחדים כגון ליווי הרב הראשי שלמה גורן לאיזור הלחימה במיתלה לצורך זיהוי נפגעים.
בחייו האזרחיים הועסק שמעון טל בתעשיה הצבאית במחלקת ניסויי שדה ואמצעי לחימה והמשיך למעשה במקצועו הצבאי אותו פיתח בצנחנים. בשנת 1984 זכה שמעון לקבל את "פרס תעש" עבור הקמה ותפעול עמדת הירי בשטח ניסויים.  
בחודש אוגוסט 1955 נערך ברוב עם טכס הנישואים של שמעון ומתניה (לבית נגלר). בטכס החתונה נכחו מפקדי גדוד 890 וביניהם מימין לשמאל: ששון לוי, אברהם אורלי, אריה בירו, אהרון דוידי, דני מט, אריק שרון ורעיותיהם. עם השנים גדלה משפחת טל עם הבנות ענת לסקר ויעל מנור ומשפחותיהם כולל הנכדים רן ושיר.
נפטר בשנת 1990 בהיותו בן 60.

יהי זכרו ברוך.

 
 

| אודות האתר || תודות || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || עמותת הצנחנים |
אתר הצנחנים בעשור הראשון. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2004 - 2024
IDF Paratrooper's History Site Copyright AGN © 2004 - 2024
בניית האתר, עיצוב, מחקר, ראיונות, כתיבה ועריכה: ד״ר אריה גילאי ז״ל