אריה בירו אהרון דוידי מאיר הר ציון טיבי שפירא עובד לדיז'ינסקי מוטה גור רפול איתן דני מט מוני מרוז אריק שרון

עדויות אישיות:

נדב נוימן - סמל מחלקה 12 - פלוגה ד'

 

"לפתע נפתחה עלינו אש... צרור משתק, הרגשתי כמו הוצאה להורג"
סיפור אישי אודות פעולת התגמול בחאן יונס, אוגוסט 1955.
הפריצה לבניין המשטרה.

נדב נוימן - קיבוץ אשדות יעקב

 

הקדמה

בעקבות פעולות רצחניות של פדאיון מרצועת עזה בליל 29 באוגוסט 1955, החליטה הממשלה להגיב בפעולת תגמול. כיעד נקבעה משטרת חאן יונס בו הייתה מפקדת החטיבה הפלשתינאית של הצבא המצרי ברצועת עזה. ביום 30 באוגוסט 1955, ריכז אריק שרון מפקד גדוד 890 את לוחמי הגדוד והטיל משימות פלוגתיות. על מוטה גור מפקד פלוגה ד' הוטלה המשימה המרכזית והמסוכנת של פריצה וכבוש בניין משטרת חאן יונס, פיצוץ הבניין והשמדת המבנים והאוהלים שבחצר.
המבצע נקרא על שמו של סעדיה אלקיים "סופפו", מפקד הצנחנים המוכשר שנפל בפעולת עזה. מבצע אלקיים היה פעולה ראשונה של צנחנים שנעזרו בזחל"מים (זחלים למחצה) לכבוש ופיצוץ בנין משטרה.

תכנית הקרב המקורית

על פי תכנית הקרב המקורית, חילק מוטה גור את לוחמי פלוגה ד' ל-6 כוחות משנה: א. מחלקה 11 בפיקודו של לוי חופש. ב. מחלקה מקובצת בפיקודו של טיבי שפירא. ג. מחלקה 12 בפיקודו של משה פלס (מוישל'ה סטמפל). ד. מחלקה 10 בפיקודו של חגי ארליכמן. ה. כוח חבלנים בפיקודו של קצין החבלה ירמי ברדנוב. ו. כוח אבטחה בפיקודו של דורון מור. המשימה של לוחמי המחלקה שלי, מחלקה 12 בפיקודו של סטמפל הייתה לתת חיפוי ורתק על הצריח הדרום מזרחי כדי לאפשר ללוחמי מחלקה 10 בפיקודו של חגי ארליכמן לפרוץ את דלת תחנת המשטרה לטהר את חדר היומנאי והחדרים הסמוכים כדי להכינם לפיצוץ. (פרטי התוכנית של כל פלוגה ד' מופיעים בספרו של מוטה גור* בעמוד 203.) אולם, בשטח חל שיבוש ונאלצנו לשנות במידה קלה את התכנית המקורית.


נערכנו והתחלנו לנוע אל היעד

כשהיינו בשטח הכינוס לפני היציאה לפעולה, אמר לנו ישראל אשל (פרחי) "שמעתי שהמג"ד של גולני אומר לאריק שרון הלילה הולכת לך פלוגה!". אנחנו הבנו שהכוונה אלינו לפלוגה ד', אי לכך עליתי מהר על המשאית האפסנאות של ירצקי שהייתה בין העצים ואימצתי 40 פצצות רַרְנָ"ט (רומה רימונים נגד טנקים). אבינועם רוח אמר שהוא הביא עוד 20 פצצות ררנ"ט, כך שהיו לנו על הזחל"מ כ-60 פצצות אתם יצאנו לפעולה. נסענו בשיירה פלוגתית. אני הייתי בזחל"מ אחד לפני החבלנים בפיקודו של ירמי ברדנוב שהובילו חצי טון חומר נפץ. הדרך הייתה מאובקת והראות גרועה, מתקדמים לאט, לפתע השיירה נעצרת, מודיעים לנו שהזחל"מ של עמוס רודנר נפל לבור ויש להיזהר. השיירה ממשיכה לנוע. אנו עוברים בתוך כפר ערבי וממשיכים מערבה בין שתי שורות צבר. השיירה נעצרת ואני מזהה רכב ללא אורות מתקרב אלינו מצד שמאל. אני אומר לאורי שפירא הררנטיסט, תן לו להתקרב עד ל-10 מטר ודפוק אותו. אהרון דוידי שהצטרף לזחל"מ שלנו שומע את הפקודה ומייד נוזף בי: "השתגעת ? זה זחל"מ שלנו !". ואכן התברר לי שזה היה הזחל"מ של לוי חופש מפקד מחלקה 11 ואיתו הסליחה... 

התמקמנו בעמדת הרתק

אנחנו ממשיכים להתקדם מערבה לפי קולות הקרב, משמאלנו בניין לבן כ-15 מטר אורכו, ממנו נפתחת עלינו אש אוטומטית. אני מסמן לאריה שפירא ובצי'ק אני שומע חלונות מתפוצצים כאילו קיר זכוכית מתרסק על הרצפה, זו הפעם הראשונה שאני חווה פיצוץ של ררנ"ט כל כך קרוב אלי. אנחנו ממשיכים ואני מבחין בריכוז הזחל"מים של כוח החוד ובצללית בניין המשטרה. בניסיון לחבור אל הכוח אנחנו עולים על גדר דו-שיפועית, מתמרנים, משתחררים מהגדר, מתקרבים אל הכוח ורואים בברור את המשטרה והצריח הדרום מזרחי שמעליה. אנחנו עוקפים את הכוח משמאל כדי לתפוס עמדה טובה על מנת לרתק את הצריח ולאפשר לכוח הפורץ להתקדם אל הדלת. אנחנו מפנים את הדופן הימני של הזחל"מ כדי שישראל אשל עם המקלע ואריה שפירא עם הררנ"ט יוכלו להמטיר אש כבדה אל הצריח. רק תפסנו את עמדת הרתק בא סטמפל ואמר לי: "רד מהר ותביא את הבונגלור". אני מריח הסתבכות... אני יורד מהזחל"מ וכורע ברך על מנת לחמוש את הבונגלור. לפתע אני רואה את מוטה גור מופיע מכוון המשטרה כשהוא צולע, הבנתי שהוא פצוע, הוא נשען על כנף הזחל"מ שלנו וצעק מספר פעמים: "דוידי בוא קח את הפיקוד, דוידי בוא קח את הפיקוד" אני רואה את מכנסיו ספוגים בדם, אני בהלם. לא מסוגל להגיד לו מילה. מוטה פצוע, זה כבר לא סרט. 

פרצתי עם אחרים לבניין המשטרה

סטמפל לוקח את הבונגלור ואומר לי בוא איתי, אני רץ אחריו, עוברים מתחת לגדר ורצים לכיוון דלת הכניסה למשטרה. באותו זמן שפירא וישראל יורים אש כבדה על הצריח. ליד הקיר קרוב לדלת היה שיח שנראה כמו עמדה מכוסה ברשת הסוואה. סטמפל אומר לי "תפוס מחסה" והוא רץ עם הבונגלור לכיוון הדלת שם היו עוד כמה לוחמים. כעבור זמן קצר שמעתי פקודה "פוצץ", סטמפל ויגאל אברמוב באו להסתתר יחד איתי ליד הקיר כ-15 מטר מהדלת. היה פיצוץ עז, אני חושב שאברמוב וסטמפל נפצעו קל מהפיצוץ, הדלת של המשטרה עפה ואנחנו רצנו פנימה לתוך חדר היומנאי של המשטרה, היה חושך רק שמענו פיצוצים ויריות, לפני רץ שרגא עמפלי, כל הבניין רקד מהפיצוצים של הבזוקות והררנטים, היה הרבה אבק, לפתע שרגא נפצע בשתי ידיו ופתח בצעקות אימים "נהרגתי, נהרגתי" אני רואה אותו מחזיק את ידיו מול פניו, הרגשתי שהתקרה נופלת לנו על הראש, אני שומע צעקה "חברה החוצה" ואני עף בריצה החוצה ומוצא את עצמי ליד קיר המשטרה לא רחוק מהדלת עם עמנואל כהן כשאנחנו חובשים את שרגא עמפלי. יהודה דבוש היה קרוב אלינו ושמע שאני שואל את שרגא "איפה העוזי שלך?" והוא ענה שהעוזי נפל לו בתוך המשטרה כשהוא נפצע. דבוש רץ לתוך המשטרה מצא את העוזי ליד הדלת והביא אותו, לפתע נפתחה עלינו אש מכיוון שער החצר, צרור משתק, הרגשתי כמו הוצאה להורג.... עמנואל כהן שהיה לידי נפצע בידו. ניסיתי לחבוש אותו אך היה לי קשה להביט על פציעתו מאחר ואצבע האגודל שלו הייתה תלויה באוויר. אני רואה את יוסף קוצ'לוק מגיח אלינו מאזור הצריח ומדדה כשהוא פצוע ויורה לכיוון מקור האש.

לוחמי פלוגה ד' יוצאים לפעולת התגמול בחאן יונס.
בפעם הראשונה על גבי זחל"מים (זחלים למחצה)
 

עזרתי לטהר את הכניסה ולאפשר לחבלנים לפעול.
 

כשתי דקות לאחר מכן הופיע משער החצר הזחל"מ של החבלנים כשהוא מתמרן ונכנס בהילוך לאחור עד דלת היומנאי. ירמי ברדנוב החל לצעוק עלינו "למה אתם מחכים?" אני הבנתי שהוא אומר לי להיכנס פנימה למשטרה, התקרבתי לדלת ומזווית העין ראיתי את החבלן נבות שרת ליד הקיר מצד שמאל, אני ניגש לדלת ורואה דמות לבושה בגלבייה לבנה באה מולי, אני פותח עליה באש....הדמות נעלמת בתוך המשטרה. אני ניגש לדלת וזורק רימון פנימה. פוחד להיכנס ומבקש מהחבלן לוי עשת (אייזנשטט) שיביא לי עוד רימון, אני מכניס עוד רימון לחדר היומנאי, נכנס ותופס עמדה מול הדלת לאגף השמאלי. בני קידר (קליינמן) המקלען שלנו ודוד סגל נכנסו לאבטח מצד ימין והחבלנים החלו להכניס את חומר הנפץ - כ-500 ק"ג שהיה בשקים קטנים . לוי עשת אייזנשטט סחב אותם ברביעיות, נבות שרת בזוגות וברדנוב ערם את השקים ליד ארון חדר היומנאי. ברדנוב הכריז בדרמטיות שלוש פעמים: "היכון לפיצוץ משטרת חאן-יונס", הורה לנו לקפוץ על הזחל"מ וביחד עם לוי הפעיל 4 פתילים של מטר כל אחד שחוברו למטען. ברדנוב צעק "פוצץ !!! " ואנחנו הסתלקנו מהמקום.
כשהגענו לריכוז הזחל"מים אמרו לי שסטמפל קורא לי, נגשתי לרכב של הפצועים וראיתי שהוא שוכב עם הפנים לדלת האחורית של הזחל"מ ואז כמו בסרטים הוא אמר לי "נוימן, אני מעביר אליך את הפיקוד על המחלקה". אבל מפקד הפלוגה העביר את המחלקה דווקא לברדנוב, וכך הפך ירמי ברדנוב למפקד מחלקה 12. היתר כתוב בספר של מוטה גור על פלוגה ד'.
 

מקור התקלה בפריצה למשטרה

מעיד עמנואל כהן (סמל מחלקה 10): "בהגיענו לרחבת המשטרה, נפתחה עלינו אש חזקה מהצריח של הבניין והתפתחו חילופי אש כבדים מהם נפצע מוטה גור. חילצתי אותו, חזרתי ולקחתי שק חומר נפץ, רצתי לדלת המשטרה, הפעלתי את החומר, צעקתי – פוצץ – המתנתי כמה דקות ונוכחתי לדעת שחומר הנפץ לא התפוצץ עקב תקלה". 
 

סיכום

מעיד בני קידר (המקלען של מחלקה 12): "הפריצה של מחלקה 10 נתקלה בקשיים, התעכבה ולא התבצעה על פי התכנון. בשלב זה נכנסה מחלקה 12 לפעולה": סטמפל פיצץ את דלת המשטרה ויחד עם כמה לוחמים ממחלקה 12 וכמה לוחמים ממחלקה 10, פרצו לבניין וטיהרו את חדר היומנאי והחדרים הסמוכים. "פועלם ועוז רוחם של לוחמים אלה אפשרו לחבלנים של ירמי ברדנוב להכניס את חמרי החבלה לתוך הבניין ולאפשר את פיצוצו".

 


לאלבום תמונות
מפעולת חאן יונס - לחץ כאן

 

למפת פעולת התגמול
ב
חאן יונס - לחץ כאן

 

למקבלי עיטורים
בפעולת חאן יונס - לחץ כאן

 

| אודות האתר || תודות || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || עמותת הצנחנים |
אתר הצנחנים בעשור הראשון. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2004 - 2024
IDF Paratrooper's History Site Copyright AGN © 2004 - 2024
בניית האתר, עיצוב, מחקר, ראיונות, כתיבה ועריכה: ד״ר אריה גילאי ז״ל