ביוגרפיה של צנחנים.

רב אלוף
 משה לוי

 

 

 

לוחם, מפקד רמטכ"ל

 

 

 

נפטר ביום א' שבט תשס"ח
8.1.2008
והוא
בן 72.

 

   

 

תקציר קורות חייו

מאת: אל"מ (מיל.) בני מיכלסון – היסטוריון צבאי וביוגרף של משה לוי.

 
 

רב-אלוף משה לוי נולד בתל אביב בשנת 1936. התגייס לצה"ל ב-1954 והחל את דרכו בחטיבת "גולני", אך חלק ניכר משירותו עשה בחטיבת הצנחנים.
לאחר שסיים קורס קצינים בהצטיינות הגיע במרץ 1955 לגדוד הצנחנים 890 ושרת כמפקד מחלקה בפלוגה ה' בפיקודו של רפול איתן. השתתף בפעילות מבצעית אינטנסיבית ובפעולות תגמול שונות באותה תקופה.
במלחמת סיני – מבצע קדש בשנת 1956 צנח בצניחה מבצעית במעבר המתלה, כששימש כקצין מבצעים של גדוד 890 בפיקודו של רפול.
לאחר המלחמה וכאות להערכה על שירותיו התמנה לקמב"ץ חטיבת הצנחנים 202 בפיקודו של אריאל שרון וכעבור מספר חודשים למפקד סיירת הצנחנים – יח' 73 – בה קיים את קורס המ"כים-סיירים הראשון של הצנחנים.
במחצית שנת 1959 השתחרר משה מצה"ל וירד להתיישבות בנגב. בתקופה זו שימש בהצטיינות כמ"פ בגדוד המילואים של הצנחנים – גדוד 57. בשנת 1961 חזר לשרות קבע ולאחר כחודש בו שימש קצין הדרכה של חטיבת הצנחנים יצא ללימודי כלכלה ומזרחנות באניברסיטה העברית בירושלים. בתקופה זו המשיך לשמש בגדוד 57, במנמ"ש, כסמג"ד של יהושע נבו.
עם סיום לימודיו בשנת 1963 התמנה לקצין אג"ם בחטיבת הצנחנים 35 בדרגת רס"ן. שנה אחר כך יצא ללימודים במכללה לפיקוד ומטה. משנת 1965 כיהן כסגן מפקד וכמפקד בית הספר לצניחה ולוחמה זעירה.

 
 

במלחמת ששת הימים, פיקד על אחד המבצעים המוטסים המרשימים ביותר בתולדות צה"ל, ב-9 ביוני 1967 כשכבש את ראס סודר במבצע מוסק ועם השלמת המשימה הוטס לצפון והשתתף למחרת במבצע המוסק של כיבוש רמת הגולן.
בתקופת מלחמת ההתשה שירת כמפקד בקעת הירדן באחת התקופות המכריעות במלחמה זו עת הצליח לאטום את גבולה המזרחי של מדינת ישראל מחדירות מחבלים. בתקופה זו שרתו רק צנחנים בבקעת הירדן (סדירים ומילואים) ומשה הקים (יחד עם אלוף הפיקוד רחבעם זאבי (גנדי) את סיירת חרוב.
לאחר פציעתו באחד המרדפים ביוני 1970, עבר לפקד על חטיבת צנחני המילואים 317 (חטיבתו לשעבר, חט' 80) ובמשך שנתיים הכין אותה למלחמת יום הכיפורים. בתקופה זו אף פיקד על קורס מג"דים.
בפברואר 1973 התמנה כראש מטה פיקוד המרכז בתקופה הקריטית של מלחמת יום הכיפורים. לאחר המלחמה התמנה לראש מחלקת המבצעים במטכ"ל, בתקופה קשה ביותר שכללה את מלחמת ההתשה והסכמי ההפרדה עם סוריה והפיגועים הגדולים (קריית שמונה, מעלות...) בצפון.
בשנת 1976 עבר לפקד על אוגדת שריון מטכ"לית, בתקופה בה עשה הסבה יסודית לשריון והדריך יחד עם האלוף משה בריל – בר-כוכבא בקורס מח"טים. בשנים 1978 - 1981 שימש כאלוף פיקוד המרכז. בשנים 1981 -1983 כיהן כראש אגף המטה הכללי וכסגן הרמטכ"ל בתקופת מלחמת שלום הגליל.
לאחר מלחמת שלום הגליל התמנה משה לוי לרמטכ"ל. בעת כהונתו כרמטכ"ל לחם צה"ל שלוש שנים בתוך שטח לבנון, ואחר כך נערך באזור הביטחון.
כחלק מפועלו בבניית צה"ל מחדש ובהכשרתו לבאות,

 

 
 

הקים רב-אלוף משה לוי את מפקדת חילות השדה כמפקדה שתיטיב לתאם את חילות היבשה בקרבות משולבים, ולמצות את יכולתם בו. כמו כן, צייד את צה"ל במערכות נשק חדישות בתקופה של קיצוץ דרסטי בתקציב

 

שנת 1956. סגן משה לוי (מוישה וחצי) מצדיע לראש הממשלה ולרמטכ"ל במצעד יום העצמאות. בראש הצנחנים צועד מרסל טוביאס בשורה שניה, שלושת מפקדי המחלקות: דורון מור, משה לוי, חיים מצליח.

 
 

הביטחון. רב-אלוף משה לוי בחזונו ובפועלו הצעיד את צה"ל לשדה הקרב המודרני העתידי.
בשנת 1987, סיים את כהונתו כרמטכ"ל ופרש מצה"ל לאחר 33 שנות שירות, והמשיך לתרום לפיתוחה ולקידומה של מדינת ישראל. הוא נשא בשורת תפקידים, והחשוב שבהם – יו"ר פעיל של דירקטוריון חברת "כביש חוצה ישראל. תפקיד בו כיהן עד ליום מותו.
לאורך כל שורת התפקידים שנשא האמין משה בכוחו של המופת והדוגמה, ותבע תמיד מעצמו יותר משתבע מאחרים. אהבת האדם, הסבלנות והשמירה  על הקשר הבין-אישי החם  - גם הן מהתכונות שאפיינו אותו.

הרמטכ"ל ה-12 של צה"ל, רב-אלוף (מיל') משה לוי, שנודע בכינויו "מוישה וחצי", הלך לעולמו ביום 8.1.2008.  בן 72 היה במותו.
בקיבוצו, בית אלפא הותיר אחריו את אשתו וחמשת ילדיו ומשפחותיהם.

יהי זכרו ברוך.

 

   

להנצחת זכרם של
צנחנים נוספים

   

| אודות האתר || תודות || עמוד הבית || מפת האתר || חיפוש שם || לוח מודעות || כתבו אלינו || עמותת הצנחנים |
אתר הצנחנים בעשור הראשון. כל הזכויות שמורות ל אגן מחשוב © 2004 - 2024
IDF Paratrooper's History Site Copyright AGN © 2004 - 2024
בניית האתר, עיצוב, מחקר, ראיונות, כתיבה ועריכה: ד״ר אריה גילאי ז״ל